Naša šola je članica UNESCO ASP net šol.
4 DELORSOVI STEBRI IZOBRAŽEVANJA:
Prvi steber: UČITI SE, DA BI VEDELI
Drugi steber: UČITI SE, DA BI ZNALI DELATI
Tretji steber: UČITI SE, DA BI ZNALI ŽIVETI SKUPAJ
Četrti steber: UČITI SE BITI
4 OBVEZNE TEME:
Učenje komunikacijskih veščin je bila osrednja tema 2. mednarodnega tabora Pletemo niti mreže s prijazno besedo, na katerem je sodelovalo 25 Unescovih šol , 7 mediacijskih in 9 šol iz tujine. Učenci iz tujine so se spoznali šele na poti v Slovenijo, povezalo pa jih je obiskovanje dopolnilnega pouka slovenskega jezika v Švici, Kneževini Lihtenštajn in iz Predarlskega v Avstriji.
Po uvodnem pozdravu s kulturnim programom so se udeleženci srečanja razvrstili v 10 delavnic, v katerih je potekalo učenje veščin vrstniške mediacije. Le-te so temelj učinkovite komunikacije, ki omogoča razumevanje sobesednika, ohranjanja
prijateljstva in vzpostavlja lasten nadzor tudi v situacijah, v katerih prihaja do nesoglasij. Dve delavnici sta bili vsebinsko nekoliko drugačni; ena je bila namenjena učenju govorice gluhih, druga pa je združila učence, ki obiskujejo izbirni predmet Nemščina 2 in učence iz tujine.
Po kosilu so sledile športno-ustvarjalne delavnice na zunanjih površinah šole, ki so bile namenjene sprostitvi, za njimi pa se je delo nadaljevalo s socialnimi igrami v razredu.
Srečanje smo zaokrožili z zaključno prireditvijo v telovadnici šole ob 17.00. Program so soustvarili učenci šolske dramske skupine Tampatu in učenci iz tujine. Svečani govorniki prireditve so bili: Marija Pavčnik, pomočnica ravnatelja, Gašper Hrastelj iz Urada za Unesco, Tatjana Jurkovič iz Službe za mednarodno sodelovanje in evropske zadeve, Eva Jurman iz Zavoda Republike Slovenije za šolstvo, Marjana Rogina, učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v tujini, Marko Laznik, podžupan Občine Žalec, Marjan Vodeb, predsednik krajevne skupnosti Griže in Jani Prgić, avtor več knjig o mediaciji in izvajalec usposabljanja učiteljev – mediatorjev.
Sledilo je še druženje v jedilnici ob drobnih prigrizkih in pecivu, dogajanje pa je spremljala glasbena skupina Gozdnik, ki jo sestavljajo štirje učenci šole.
Obljubili smo si, da se bomo naslednje leto spet srečali, kjer bomo vezi prepletali na drugo temo, prijazna beseda pa bo stalnica.