Pometanje, zalivanje rož, pomivanje posode, pomoč staršem v kuhinji …

Kaj imajo tele besede iskati na šolski spletni strani?Sevam zdi, da domače zadolžitve niso povezane z učenjem? Morda ne na prvi pogled, vendar pa izsledki raziskav kažejo, da ni povsem tako. Bolj zgodaj ko so otroci vključeni v opravljanje domačih opravil, boljši učnih uspeh izkazujejo in so kasneje bolj zadovoljni s svojimi karierami.

Kako to, da domače zadolžitve igrajo tako pomembno vlogo pri učni in delovni uspešnosti? Z vključevanjem otrok v hišna opravila privzgajamo otrokom samostojnost, odgovornost do svojih obveznosti ter vrednote, kot so skrb zase, pomoč drugim, urejenost okolja … Že majhen otrok  bo izkusil veliko zadovoljstvo, ko bo sam naredil nekaj koristnega, npr. pospravil igrače, zalil rože, pomagal pri delu na vrtu … Z delom otrok razvija tako delovne spretnosti kot zaupanje vase, da je sposoben nekaj postoriti. Poseben užitek je, ko otrok izkusi lastno moč, da lahko nekaj spremeni na bolje s svojo dejavnostjo, s svojim trudom. Poleg tega doživi, da lahko prispeva k bolj urejenemu okolju in posledično dobremu vzdušju v družini.

Tudi v šoli se od učencev pričakuje, da bodo imeli urejeno mizo, da bodo ustrezno vzdrževali urejenost učilnice in tudi drugih šolskih prostorov, da bodo pospravili svoje čevlje in oblačila … Boljše tovrstne spretnosti bodo učencem omogočile tudi bolj prijetno bivanje v šoli. In gotovo jim bo šlo to bolje od rok, če bodo vse to vadili že doma, po možnosti že od predšolskih let.

Z učenci drugega razreda smo se v mesecu januarju pogovarjali, kaj vse sami postorijo doma, in veselje jih je bilo poslušati, ko so ponosno pripovedovali, kako sesajo, postiljajo postelje, odnašajo smeti, pomivajo posodo in celo kuhajo preproste jedi. Prebrali smo tudi pravljico O kralju, ki ni maral pospravljati. Ker jim je bila zelooo všeč, jo lahko poslušate še skupaj na sledeči spletni strani, če slikanice še nimate doma https://www.youtube.com/watch?v=G4Zpd6KKqio

V življenju je velikokrat potrebno zavihati rokave in poprijeti za delo, tudi ko nam ne diši. Metla, sesalec, kuhinjska krpa, krpa za pomivanje tal, vrtno orodje … naj torej postanejo dobri otrokovi znanci. Seveda pa morate biti starši in učitelji že izurjeni delavci z otroki vajenci pri njihovih prvih delovnih korakih POTRPEŽLJIVI, DOBROHOTNI, morda pa tudi ODLOČNI in VZTRAJNI.

BESEDILO: ga. Andreja Jalen, FOTO: risbice učencev in učenk